Ustawa o ochronie przeciwpożarowej nakłada na właścicieli budynków, obiektów budowlanych i terenów obowiązek zapewnienia ochrony przeciwpożarowej, m.in. poprzez wyposażenie tychże miejsc w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice. Nie mamy obowiązku posiadania gaśnicy w domu, jednak warto zdecydować się na taki zakup. Sprawny i odpowiednio dobrany sprzęt gaśniczy może pomóc ugasić pożar w zarodku, uniknąć dużych szkód, no i przede wszystkim uchronić zdrowie i życie – nasze i naszych najbliższych.
Gaśnice do różnego rodzaju pożarów
Każda gaśnica powinna być odpowiednio oznaczona. W Europie stosuje się następujące oznakowanie gaśnic:
A – do gaszenia pożarów ciał stałych (m.in. drewna, grumy, papieru), które powodują płomień i mogą ulegać rozżarzeniu.
B – do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych (m.in. alkoholi, benzyny, parafiny, smoły), które paląc się, ulegają stopieniu.
C – do gaszenia pożarów gazów palnych (m.in. metanu, propanu, wodoru).
D – do gaszenia pożarów metali palnych (m.in. magnezu, sodu).
F – do gaszenia pożarów łatwopalnych środków gotujących (tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych).
Dostępne są również gaśnice przeznaczone do gaszenia pożarów w pobliżu urządzeń elektrycznych lub samych urządzeń elektrycznych do 1000 V.
Jaka gaśnica do domu?
Gaśnice w zależności od przeznaczenia mogą być wypełnione różnymi środkami gaśniczymi. Na rynku dostępne są m.in. gaśnice pianowe, proszkowe, śniegowe (CO2) czy wodne. Każdy środek ma inne właściwości. Trzeba wiedzieć, że niektóre środki zostawiają zabrudzenia, które ciężko usunąć. Jaka gaśnica będzie najlepsza do domu? Przede wszystkim uniwersalna i łatwa w obsłudze. Do użytku domowego z pewnością lepsza będzie biodegradowalna gaśnica pianowa lub mgłowa aniżeli proszkowa. Do kuchni dobrym wyborem będzie gaśnica pianowa.
W biurach i budynkach użyteczności publicznej najczęściej stosuje się gaśnice ABC. Takim podręcznym sprzętem gaśniczym można ugasić pożary ciał stałych, cieczy oraz gazów. W domu sprawdzi się przede wszystkim gaśnica ABF. Ugasimy nią pożary ciał stałych, w tym pochodzenia organicznego i cieczy palnych. Gaśnica tego rodzaju doskonale radzi sobie przy gaszeniu pożarów olejów i tłuszczów jadalnych, a także urządzeń elektrycznych do 1000 V.
Koce gaśnicze
Koc gaśniczy to podręczny sprzęt gaśniczy, służący do gaszenia ognia powierzchniowego. Odcinając dopływ powietrza do płonących materiałów, szczelnie okrywając je kocem, można skutecznie stłumić ogień w zarodku. Koce gaśnicze powinny spełniać wymagania normy PN-EN 1869:1999, a także posiadać świadectwo dopuszczenia Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej.
Szafki na sprzęt gaśniczy
Sprzęt gaśniczy powinien być umieszczony w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. To niezwykle ważne, aby podczas pożaru móc jak najszybciej podjąć akcję gaśniczą. Do przechowywania sprzętu gaśniczego przeznaczone są specjalne szafki na sprzęt gaśniczy (szafki na koce gaśnicze, gaśnice o różnej pojemności czy na instrukcję bezpieczeństwa pożarowego). Sprzęt umieszczony w szafkach nie niszczy się, a w przypadku pożaru odpowiednio oznaczone szafki łatwo zlokalizować.