Czujniki gazu, czadu i dymu powinny stanowić podstawowe wyposażenie każdego domu. Zapewniają one bezpieczeństwo domownikom, dzięki szybkiemu wykrywaniu zagrożeń, jakie na co dzień na nich czyhają. Coraz częściej można usłyszeć o tragediach związanych z ulatnianiem się gazu, obecnością czadu w mieszkaniach, czy dymu. To właśnie dzięki tym małym urządzeniom jesteśmy w stanie w porę zareagować, aby ochronić siebie, swoje zdrowie i życie, a także innych współmieszkańców. Wybór czujników nie powinien być przypadkowy. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i czym powinny się one charakteryzować.

Jaki czujnik gazu wybrać?

Czujnik gazu mtgGaz, który ulatnia się w domu, jest śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia i życia domowników. Wystarczy jedna iskra, aby eksplozja zniszczyła wszystko, jednak można tego uniknąć, zaopatrując się w specjalistyczny sprzęt, jakim są czujniki gazu. Kiedy go zamontować?

Przeglądy instalacji gazowej są obowiązkowe i powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku. Wydawać by się mogło, że to wystarczy, aby uchronić się przed nieszczelnością instalacji gazowej, jednak jak pokazuje doświadczenie, sytuacje związane z wyciekiem gazu, czy też awarie urządzeń gazowych zdarzają się bardzo często. W przeciwieństwie do czadu, o którym piszemy w dalszej części artykułu, ulatniający się gaz ma charakterystyczny zapach, który nie sposób nie zauważyć. Dodawane do niego substancje aromatyzujące sprawiają, że jesteśmy w stanie w miarę szybko zorientować się, że pojawił się problem z jego wyciekiem. Co zrobić, gdy nikogo nie ma w domu? Zainstalowanie czujnika gazu pozwoli zapobiec ewentualnej katastrofie, tym bardziej, jeśli chodzi o mieszkańców bloku, gdzie taka awaria może wywołać niewyobrażalne szkody.

Czujnik gazu kontroluje poziom stężenia tej substancji lotnej w danym pomieszczeniu. Jeśli przekroczy ono wartość powyżej 15%, automatycznie uruchomią się sygnały alarmowe, które pozwolą na szybką reakcję. Wtedy przede wszystkim należy odciąć dopływ gazu, wyłączyć prąd i wezwać służby ratunkowe – w tym przypadku straż pożarną i pogotowie gazowe. Zaleca się także, w miarę możliwości, otwarcie okien i przewietrzenie pomieszczenia.
Czujniki gazu można podzielić ze względu na rodzaj zasilania:

  • czujnik gazu na baterie – urządzenie posiada wbudowany akumulator, co sprawia, że działa niezależnie od energii elektrycznej, jednak wymaga systematycznej wymiany baterii
  • czujnik gazu elektryczny – musi być podłączony do prądu, co w przypadku awarii sieci elektrycznej spowoduje, że nie będzie działać, ale nie ma też konieczności regularnej wymiany baterii
  • czujnik gazu elektryczno-bateryjny – najlepsze obecnie rozwiązanie na rynku, w przypadku awarii sieci elektrycznej urządzenie zasilane jest przez akumulator

Czujnik gazu powinien posiadać przede wszystkim głośny alarm, który w momencie zagrożenia poinformuje wszystkich o jego zaistnieniu. Jego głośność powinna być na tyle wystarczająca, aby w odpowiedni sposób dotarł zarówno do osób starczych, mających problemy ze słuchem, jak i dzieci zajętych zabawą. Warto więc wybierać urządzenia, które generują hałas w zakresie 80 – 90 dB.

Równie istotna jest funkcja testu, jednak zazwyczaj jest to opcja dodatkowa. Większość dobrej jakości czujników gazu ją posiada i warto z niej skorzystać od czasu do czasu, aby sprawdzić poprawność funkcjonowania sprzętu. Zdarza się także, że niekiedy alarm jest fałszywy. Czujniki gazu powinny więc być wyposażone w funkcję wyłączania powiadomienia, aby nie wzbudzać niepotrzebnego niepokoju wśród domowników i innych mieszkańców w najbliższej okolicy.

Gdzie zamontować czujnik gazu?

Pamiętaj, że gaz ziemny i gaz płynny (LPG) tzw. z butli to różne gazy o różnych ciężarach.
Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza i unosi się do góry gromadząc się przy suficie. Dlatego czujnik gazu ziemnego należy zamontować 15-30 cm pod sufitem w odległości mniejszej niż 6m od źródła emisji gazu. !Ważne czujnik gazu ziemnego musi znajdować się powyżej górnej krawiędzi okien i drzwi oraz z dala od wentylacji.
Gaz LPG (propan-butan) jest gazem cieższym od powietrza i w przypadku wycieku gromadzi się w najniższym punkcie pomieszczenia. Dlatego czujnik gazu propan-butan należy zamontować 15-30 cm nad podłogą jak najbliżej źródła emisji gazu i nie dalej niż 3m od niego.

Czy czujnik tlenku węgla to to samo co czyjnik czadu?

Czujnik tlenku węgla tzw. czadu KIDDECzad często nazywany jest cichym zabójcą i nie ma w tym nic przesadzonego. Czad jest potoczną nazwą tlenku węgla – ten jest bezwonny, co bardzo utrudnia jego wykrycie. Jedynym sposobem, aby uniknąć tragedii, jest zakup czujnika, który będzie monitorował ilość tlenu w pomieszczeniach. Ryzyko jest bardzo duże, a potwierdzeniem mogą być dane, które mówią, że rocznie umiera lub ulega zatruciu czadem około 4500 osób.

Czujnik czadu działa dzięki sensorowi, który może być chemiczny lub elektrochemiczny. Działa on na zasadzie reakcji chemicznej, dzięki zawartości substancji reagujących z tlenkiem węgla. Zamontowany wewnątrz mikroprocesor szczegółowo analizuje reakcje i na jej podstawie określa stężenie czadu. Elementem, który jest niezbędny w tym urządzeniu, jest głośnik, uruchamiający się w momencie pojawienia się zagrożenia.

Decydując się na zakup czujnika czadu, należy zwracać uwagę na to, aby miał on atest. Jedyne urządzenia, które go nie posiadają, to podróbki z Chin. Nie gwarantują one prawidłowej pracy, przez co nie stanowią odpowiedniej ochrony dla domowników. Warto więc wydać kilkadziesiąt złotych na urządzenie, które nie będzie fałszować wyników pomiarów.

Gdzie zamontować czujnik czadu

Wiele osób zastanawia się, gdzie powinien być zamontowany czujnik czadu. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia i to na niej powinniśmy się wzorować. Wiele bowiem zależy od tego, jakiego rodzaju jest to czujnik. Z pewnością nie powinniśmy go montować tuż przy palenisku, ponieważ w jego sąsiedztwie stężenie dwutlenku węgla będzie wzrastać przez proces spalania.

Czujnik tlenku węgla powinien być zamontowany w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kocioł, piec lub kominek, dlatego że to właśnie tam najszybciej wykryje podwyższone stężenie dwutlenku węgla. Warto tutaj dodać, że czad może pojawić się również w sąsiedztwie biokominków, które uważane są za bezpieczne. Urządzenia można montować także przy kuchenkach gazowych i butlach, jednak tutaj ryzyko wystąpienia bezwonnego gazu jest zdecydowanie mniejsze. Czujnik powinien znaleźć się także w łazience, jeśli zamontowany w niej jest piec wielofunkcyjny do ogrzewania wody. To one w głównej mierze odpowiedzialne są za sytuacje związane z zagrożeniem życia lub zdrowia.

Czujnik dymu pierwszą linią ochrony przed pożarem

Ryzyko wystąpienia pożaru w domu wcale nie należy do najmniejszych, a mimo to wiele osób bagatelizuje to zagrożenie. Osoby bardziej odpowiedzialne montują w swoich mieszkaniach czujniki dymu, które gwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Zakup takiego urządzenia nie jest sporym wydatkiem, a może uratować komuś życie.

Czujnik dymu firmy KiddeNa rynku jest wiele rodzajów czujników dymu. Dzieli się je głównie ze względu na zasadę działania:

  • optyczny czujnik dymu – charakteryzują się wysoką czułością, co niekiedy może okazać się kłopotliwe. Czujnik tego rodzaju reaguje natychmiast, gdy tylko wykryje dym, może dojść do sytuacji, że palenie papierosa uruchomi urządzenie
  • czujnik dymu rozproszeniowy ultrafioletowy – światło ultrafioletowe podnosi czułość urządzenia, dlatego też czujnik nie powinien być montowany w kuchniach i łazienkach, ponieważ może reagować na parę wodną
  • czujnik dymu rozproszeniowy podczerwony – światło generowane jest przez diodę LED, reaguje w momencie rozproszenia przez dym
  • czujnik dymu dwusensorowy podczerwony – posiada dwie diody i reaguje w momencie, gdy zostają rozproszone obie wiązki światła – termiczne – reagują w momencie przekroczenia ustalonej temperatury

Czujniki dymu i ich zasada działania wydaje się prosta. Wbudowany detektor wyczuwa zadymienie, a następnie uruchamia alarm. Dzięki natychmiastowej informacji możemy podjąć bardzo szybkie działania, które pozwolą uchronić dom przed ewentualnym pożarem. Należy także pamiętać, że sam dym moze być niezwykle szkodliwy, w zależności od rodzaju spalanej substancji lub przedmiotu. Zabezpieczenie tego typu jest wskazane w szczególności w domach, gdzie znajduje się kominek, kuchenka gazowa i ludzie starsi.

Czujniki wielofunkcyjne – co to takiego

Czujniki wielofunkcyjne to nowoczesne urządzenia, których użytkowanie pozwala szybko dostrzec i zneutralizować zagrożenie. Wspomniane zostały najpopularniejsze czujniki, które wykorzystuje się w domach i mieszkaniach. Dzięki nim można uchronić siebie, rodzinę i własny dobytek. Co jednak zrobić, gdy chcemy ustrzec się przed większą ilością niebezpiecznych czynników w otoczeniu?

Montowanie kilku czujników niekoniecznie będzie opłacalne, a poza tym może to wyglądać mało estetycznie. Tego typu urządzenia nie należą do najmniejszych, choć głównie znaleźć je można w białym, neutralnym kolorze. Wielu ludzi przykłada uwagę do aranżacji wnętrza i kupno kilku czujników oraz ich powieszenie może nie być w ich guście. Można jednak skorzystać z czujników wielofunkcyjnych.

Czujnik wielofunkcyjny łączą w sobie przynajmniej dwa rodzaje sensorów. Działają one niezależnie i w zależności od rodzaju, są w stanie wykryć zagrożenie. Najczęściej są to urządzenia do wykrywania czadu i dymu lub połączenie czujnika gazu i czadu. Wybranie takiej opcji z pewnością odbije się na korzyści nie tylko pod względem bezpieczeństwa, ale także oszczędności. Zakup kilku pojedynczych urządzeń jest znacznie droższy niż kupno jednego czujnika.

 

 

Dodaj komentarz